تبلیغات
بوی ظهور | پایگاه منتظران - خلاصه حالات چهاردهمین معصوم : دوازدهمین اختر امامت
 

 
خلاصه حالات چهاردهمین معصوم : دوازدهمین اختر امامت
خلاصه حالات چهاردهمین معصوم : دوازدهمین اختر امامت
آن حضرت نزدیك طلوع فجر، روز جمعه ، نیمه ماه شعبان ، سال 254 هجرى قمرى  در شهر سامراء به طور مخفى و پنهان از دید عموم ، پا به عرصه وجود نهاد.
نام : م ح م م د صلوات اللّه و سلامه علیه ؛ و عجّل اللّه تعالى فى فرجه الشّریف


كنیه : ابوالقاسم ، ابوجعفر و... .
لقب : بیش از نهصد لقب براى حضرتش ذكر كرده اند كه در كتب مختلف موجود مى باشد از آن جمله : مهدى ، حجّت ، منتقِم ، بقیة اللّه الا عظم ، قائم آل محمّد، صاحب الزّمان و... .
پدر: امام حسن عسكرى صلوات اللّه و سلامه علیه .
مادر: به نام هاى نرجس ، ملیكه ، ریحانه ، صیقل و سوسن معروف است .
نقش انگشتر: ((أنَا حُجَّةُ اللّهِ وَ خاصَّتُهُ)).
دربان : چهار نفر به نام هاى عثمان بن سعید، محمّد بن عثمان ، حسین بن روح ، علىّ بن محمّد سمرى ، در غیبت صغرى وكالت و وساطت حضرت را بر عهده داشته اند.
جریان ولادت آن حضرت ، همانند حضرت موسى كلیم علیه السلام در كنار كاخ طاغوت زمان ، مخفى و پنهان از دید جاسوس ها و عموم مردم انجام گرفت .
حضرت داراى دو غیبت بوده است : یكى غیبت صغرى - كه حدود هفتاد و پنج سال به طول انجامید - و دیگرى غیبت كبرى مى باشد - كه تقریبا از سال 330 هجرى قمرى شروع شد.
و از آن زمان به بعد براى حضرت ، وكیل و نائب خاصّ معرّفى و معیّن نشده است ، بلكه مجتهدین جامع الشّرایط - به عنوان وكیل و نائب عامّ - امور جامعه را بر عهده داشته و دارند.
آن حضرت در همین جامعه ، بین افراد رفت و آمد و در مجالس به صورت ناشناس شركت مى نماید؛ و نیز همه را مى بیند و شاهد اعمال همگان خواهد بود.
ولى دیگران هم گرچه او را مى بینند، امّا شخص حضرتش را نمى شناسند كه كدام یك از اشخاص مى باشد.
افراد بسیارى در غیبت كبرى به محضر مباركش شرفیاب شده اند و كسب فیض ‍ كرده اند.
علائم و نشانه هاى متعدّد و گوناگونى جهت ظهور و قیام آن حضرت ، توسّط معصومین علیهم السلام بیان و مطرح شده است ، كه در كتاب هاى مختلف اهل سنّت و شیعه به طور مشروح و مبسوط مذكور مى باشد.
وقتى حضرت در مكّه معظّمه ظهور نماید، 313 نفر از اصحاب و فرماندهان او از اطراف و شهرهاى مختلف در كنار كعبه الهى جمع شوند و در دست هر كدام شمشیرى خواهد بود.
و سپس منادى بین زمین و آسمان گوید: این مهدى موعود است كه ظهور كرده و به شیوه حضرت داوود و سلیمان علیهماالسلام قضاوت خواهد نمود و بیّنه و شاهد، لازم ندارد.
طبق آنچه در روایات آمده است : حكومت آن حضرت بین هفت تا نُه سال به طول خواهد انجامید.(5)
مدّت امامت : حضرت بنابر مشهور بین روایات ، روز جمعه ، نُهم ربیع الاوّل ، سال 260 هجرى قمرى پس از شهادت پدر بزرگوارش ، در سنین پنج سالگى به منصب و مقام عظمى و والاى امامت و خلافت نائل گردید.
و از آن زمان تاكنون حدود 1157 سال مى باشد و در آینده تا هر لحظه كه خداوند متعال اراده نماید، امامت و هدایت جامعه را به عهده خواهد داشت .
مدّت عمر: آن حضرت حدود پنج سال ، هم زمان با پدر بزرگوارش حضرت ابومحمّد، امام حسن عسگرى علیه السلام بوده و پس از آن تا این زمان - كه روى هم 1162 سال باشد - عمر پربركت آن حضرت مى باشد و در آینده تا هر زمان كه خداوند بخواهد، تداوم خواهد یافت .
نماز امام زمان علیه السلام دو ركعت است ، كه در هر ركعت سوره حمد یك مرتبه و چون به جمله ((إیّاك نعبد و ایّاك نستعین )) برسد، صد مرتبه آن را تكرار نماید؛ و بعد از سوره حمد، یك مرتبه سوره توحید خوانده مى شود، همچنین هر یك از ذكر ركوع و سجود را هفت مرتبه بگوید.
و چون سلام نماز را دهد، تسبیح حضرت زهراء علیها السلام را بگوید و در بعضى عبارات آمده است كه بعد از آن ، نیز صد مرتبه صلوات بر محمّد و آل محمّد فرستاده شود.
و بعد از آن ، حوائج مشروعه خود را از خداوند طلب نماید
منبع:
چهل داستان و چهل حدیث از امام زمان علیه السلام
مؤلّف : عبداللّه صالحى:: نوع مطلب : مهدویت | درباره امام زمان (عج) ,
:: برچسب‌ها : خلاصه حالات چهاردهمین معصوم , سال 254 هجرى قمرى در شهر سامراء به طور مخفى و پنهان از دید عموم , نام : م ح م م د صلوات اللّه و سلامه علیه ؛ و عجّل اللّه تعالى فى فرجه الشّریف , خلاصه حالات چهاردهمین معصوم : دوازدهمین اختر امامت , دوازدهمین اختر امامت , مادر: به نام هاى نرجس ملیكه ریحانه صیقل و سوسن معروف است , مهدى حجّت منتقِم بقیة اللّه الا عظم قائم آل محمّد صاحب الزّمان ,
:: لینک های مرتبط : پایگاه فرهنگی مذهبی بوی ظهور ,
نویسنده : بوی ظهور
تاریخ : سه شنبه 17 اردیبهشت 1392